Czy siedzimy prawidłowo?

Czy siedzimy prawidłowo?

Z pewnym uproszczeniem można powiedzieć, że człowiek XXI wieku większość swojego życia spędza siedząc przed komputerem, ale CZY SIEDZIMY PRZY NIM PRAWIDŁOWO?

Lata dwudzieste naszego wieku charakteryzuje dynamiczny wzrost liczby godzin, które spędzamy siedząc. Praca zdalna, edukacja, rozrywka, zakupy online, pandemia COVID-19 stworzyły „człowieka i społeczność online”. To powszechne zjawisko, unieruchamiające człowieka długotrwale w pozycji siedzącej przy komputerze, ma kilka ważnych i negatywnych skutków. Względnie powszechnie znany jest niekorzystny wpływ na układ nerwowy, narząd wzroku i cały narząd ruchu (układ kostno-mięśniowo-stawowy). Zdecydowanie mniej znane jest powodowanie zastoju żylnego i limfatycznego w kończynach dolnych, prowadzące bezpośrednio do przewlekłej niewydolności żylnej – żylaków i obrzęków, a nawet zakrzepicy!

Udowodniono naukowo, że już po 90 minutach siedzenia w pozycji takiej, jak na rys.1, przepływ krwi w żyłach goleni zmniejsza się o 50%! Spada on także kiedy stopy siedzącego na krześle nie dotykają całą powierzchnią do podłoża. Zmiana pozycji i aktywności przy komputerze np. w taki sposób, jak na zdj.2, już w krótkim czasie przyniesie korzystne skutki dla naszego zdrowia w wielu wymiarach, także w poprawie krążenia żylnego i limfatycznego w kończynach dolnych.

Siedząc warto pamiętać o częstym wspięciu się na palce, co aktywuje nie tylko „obwodowe serce żylne” w mięśniach łydki, ale także mało znany, ale ważny, podeszwowy łuk żylny stopy (rys.3).

rysunek 1

zdjęcie 2

rysunek 3

Kim jestem?

Marek Maruszyński

Jak większość lekarzy wojskowych od zawsze związany z chirurgią. Nauczyciel akademicki. Wychowawca kilku pokoleń chirurgów ogólnych, onkologicznych i naczyniowych. Wieloletni Kierownik Klinik Chirurgicznych w „Szpitalu na Szaserów“. Były Naczelny Chirurg Wojska Polskiego. Założyciel i Pierwszy Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego. Członek Honorowy Towarzystwa Chirurgów Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Flebologicznego. Członek Komitetu Nauk Klinicznych PAN. Współtwórca Cyfrowego Centrum Zdrowia i Iwylecz24.pl